shar pei - σαρ πέι greek forum
shar pei - σαρ πέι greek forum
shar pei - σαρ πέι greek forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


shar pei all about your favourite dogs
 
ΦόρουμΦόρουμ  shar pei forumshar pei forum  ΕκδόσειςΕκδόσεις  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Επαναλειτουργία μέσα στο 2020... ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΑ ή ΩΡΑ ΤΟΥ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Εικονοθήκη
Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
Πρόσφατα Θέματα
» 2020 ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑΤΑ
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι Ιουν 09, 2020 2:50 pm από ROXY

» Ο παλίος είναι αλλιώς...
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 23, 2020 11:16 am από geokan

» Έκθεση Σκυλων στο MEC (OKA). ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ www.oka.gr
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 09, 2011 11:05 am από ROXY

» Έκθεση Σκυλων στο MEC (OKA)
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 09, 2011 11:04 am από ROXY

» Απορία....
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι Απρ 27, 2010 10:31 pm από sardistania

» 309 - Από το site της FCI!!!
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 23, 2010 10:59 pm από katertsi

» Να μαστε και εμεις
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Απρ 11, 2010 6:00 am από ΕΦΗ- ΚΩΣΤΑΣ

» OKA - DIANA EKΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ 27-28/ MARCH 2010
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 02, 2010 4:48 pm από Ειρηνη

» gei se oloys!
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 31, 2010 2:42 pm από μιμα

» ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 29, 2010 7:59 pm από ΓΡΗΓΟΡΗΣ

» Διπλή Εθνική Έκθεση Μορφολογίας Σκύλων - 10 & 11 Απριλίου 2010 - ΟΚΥΘΕ
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 12:35 am από ROXY

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Ψηφοφορία
ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΚΥΛΟΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ????
οσοι θελουν
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcap100%Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap
 100% [ 34 ]
οσοι .... οχι
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcap0%Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 34
Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 37, στις Σαβ Νοε 04, 2023 8:57 pm
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 127
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η Teo

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 6224 θέματα σε 582 θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς
Ειρηνη
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
ROXY
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
Αναστασία
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
ελενα
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
ΕΦΗ- ΚΩΣΤΑΣ
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
eutuxia
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
άγγελος
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
Evis
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
μιμα
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
Panos Demetriou
Απορία.... - Σελίδα 3 Vote_lcapΑπορία.... - Σελίδα 3 Voting_barΑπορία.... - Σελίδα 3 Vote_rcap 
2020 ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑΤΑ
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 23, 2020 12:46 pm από ΕΦΗ- ΚΩΣΤΑΣ
Καλησπερα σε ολα τα νεα μελη αλλα και στα πιο παλια , μετα απο 10 χρονια παυσης το …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Σχόλια: 7
Ο παλίος είναι αλλιώς...
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 23, 2020 11:16 am από geokan
Μια και ειπαμε για επαναλειτουργία ... ειπαμε να κανουμε ενα τεστ να δουμε τι …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Σχόλια: 0
Να μαστε και εμεις
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 31, 2010 6:48 pm από sardistania
Χαιρετω την υπεροχη παρεα σας!!

Ειπα να σας πω και εγω δυο λογια για το παιδακι μου!!χεχε
τον λενε γκαρυ (απο το σαλιγκαρι του μπομπ σφουγκαρακη,ιδεα του αντρα μου) ειναι ειναι 2 ετων κ 7 μηνων!
Ειναι πολυ εξυπνο σκυλακι και πολυ γλυκο και χαδιαρικο αλλα μονο με την οικογενεια και καποιους φιλους που ξερει απο μωρο σε ολους τους υπολοιπους ανθρωπους ειναι επιθετικος (οχι ομως στα αλλα σκυλια)! …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Σχόλια: 8
gei se oloys!
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι Μαρ 30, 2010 11:52 am από μιμα
χω και εγώ ένα σάρπεϊ 8 μηνών..το μωρό μου λέγεται μονα και είναι λίγο ξεροκέφαλοι θέλει πάντα να έχει τον τελευταίο λόγο!ομόλογο πως δεν ήξερα για την ράτσα όταν την πήρα αλλα την παλεύω ακόμα!!τώρα την έχω στείλει για εκπαίδευση!! όπως είπε k ο εκπαιδευτής oxxxx!!σάρπεϊ e?δύσκολοι χαρακτήρες δεν μαθαίνουν εύκολα....το βασικό πρόβλημα μου είναι ότι έχει παρουσιάσει δερματοπάθεια μύκητες είπε ο …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Σχόλια: 13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 28, 2010 12:09 pm από ΓΡΗΓΟΡΗΣ
ΓΙΑ ΣΑΣ ΟΝΟΜΑΖΩΜΕ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΜΠΟΜΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΝΑΡΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΙΡΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΤΩΝ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΡΕΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΣ ΓΑΤΕΣ ΤΗΣ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΦΕΙΝΗ ΣΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΤΟΥΣ Ο ΜΟΥΡΓΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΣΛΥΛΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΔΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟΣ.ΨΑΧΝΕΙ ΝΥΦΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΔΥΝΑΤΩΝ.ΖΥΓΕΙΖΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 …

[ Διαβάστε ολόκληρο το θέμα ]
Σχόλια: 4

 

 Απορία....

Πήγαινε κάτω 
+3
μιμα
ROXY
Αναστασία
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katertsi
nano shar pei
nano shar pei
katertsi


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Kon
Νομός-Περιοχη : Δάφνη
Ηλικία : 43
Registration date : 31/12/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 23, 2010 11:39 pm

τύχη....και ναι και όχι...όπως το πάρει κανεις και ανάλλογα την περίπτωση! εμενα ας πούμε ο Κον έτυχε στα χέρια μου γιατί είναι περιεργη ιστορία...όπως και η Σοκο της Ειρήνης...οπότε ναι

αν ξέρεις να διαβάζεις pedigree και κάνεις έρευνα γενεολογικού πρίν πάρεις σκύλο σίγουρα μειώνεις κατά πάααααρα πολύ (για να μην γίνω απόλυτη) τις πιθανότητες να έχεις προβλήματα.Μετά εξαρτάται πόσο το ψάχνεις ο ίδιος με διατροφή, γιατρούς κλπ....τα υπόλοιπα μάλλον είναι τύχη!
εγω σου εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις ποτέ με τέτοιες περιπτώσεις ή και σοβαρότερες γιατί η αγωνία και η στεναχώρια είναι μεγάλη! (πες κανα φτου-φτου φτου!) χαχαχαχα
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 23, 2010 11:45 pm

και φτου και απ'ολα λεω μην το συζητας!εγω πανικοβαλομαι με κατι τετοια...
και να ψαξεις εγγυηση δεν σου δινει κανεις..γενικα οποιος περνει αποφαση να παρει σαρπει πρεπει να το εχει σκεφτει πολυ καλα γιατι θελει και πολλα λεφτα η φροντιδα τους..
μια φορα ενας φιλος φιλου στο facebook που ειδε τον γκαρυ μου με ρωτησε σχετικα με την φυλη γιατι ηθελε και αυτος ιδιο με το σκεπτικο που φανταζομαι οι περισσοτεροι περνουν σαρπει...τι ομορφη φατσουλα!οταν του ειπα τα ελαχιστα προβληματα που ειχα αντιμετωπισει εγω αλλα και καποια χαρακτηριστηκα της φυλης αλλαξε γνωμη και ειπε θα παρει καποια αλλη ρατσα που ουτε θυμαμαι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 23, 2010 11:47 pm

αα και να προσθεσω πως και εγω οπως πολλοι λογο αγνοιας πηρα τον σκυλο μου απο ουγγαρια χωρις να ξερω τιποτα για γονεις και μπλα μπλα, γιαυτο και λεω πως ειμαι πολυ τυχερη γιατι και απο αποψη μορφολογιας πιστευω ειναι ενταξει αλλα και δεν μας ταλαιπωρησε και σχεδον καθολου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katertsi
nano shar pei
nano shar pei
katertsi


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Kon
Νομός-Περιοχη : Δάφνη
Ηλικία : 43
Registration date : 31/12/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Απρ 23, 2010 11:58 pm

sardistania έγραψε:

μια φορα ενας φιλος φιλου στο facebook που ειδε τον γκαρυ μου με ρωτησε σχετικα με την φυλη γιατι ηθελε και αυτος ιδιο με το σκεπτικο που φανταζομαι οι περισσοτεροι περνουν σαρπει...τι ομορφη φατσουλα!οταν του ειπα τα ελαχιστα προβληματα που ειχα αντιμετωπισει εγω αλλα και καποια χαρακτηριστηκα της φυλης αλλαξε γνωμη και ειπε θα παρει καποια αλλη ρατσα που ουτε θυμαμαι!!

αυτό πια!!! έλεος....αν και εμενα το χειρότερο μου είναι όταν μου λένε "αχ και γω θέλω shar pei!!!!είναι τόσο χαριτωμένα!!!τέλεια" και μετά τους δίχνω π.χ. μια φωτογραφία στο κινητο και με ρωτάνε με απογοήτευση "ααααχ δεν είναι αυτο με τις ζάρες?" περιμένοντας να δουν ένα κουτάβι σε μεγένθυση!χαχαχαχα
και ξέρεις ο δικός μου είναι και κοντότριχο και τους κακοφαίνεται ακόμα περισσοτερο....μόλις ακούνε λοιπόν ότι οι πολλές ζάρες αποχωρούν με την ενηλικίωση και μένουν λιγότερες ...ακούς το ξενερωμένο "ααααα....κατάλαβα...." και φαντάσου να προχωρίσεις στις ανάγκες φροντίδας....
είναι πραγματικά απίστευτο! και μου συμβαίνει πολύ συχνα.... cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:10 am

ασχετο..αλλα εμενα ο δικος σου μου αρεσει πολυ!στα σκυλια αυτα δεν ειναι μονο οι ζαρες οταν ειναι μπεμπακια αλλα ολα τα λεφτα ειναι οι μουρακλες τους που παραμενουν ζουμερες ακομα και οταν ενηλικιωνονται!!τι ζουλιγμα εχουν τραβηξει τα προγουλια μας δεν λεγετε...αλλα που να τα ξερεις αυτα αν εισαι ασχετος??

εμενα παλι ξερεις ποσες φορες μου εχουν πει οτι δεν ειναι αυθεντικο επειδη δεν εχει πολλες ζαρες??το παιζουν και επιστημονες, μια διαφημιση στην tv εχουν δει και κρινουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROXY
shar pei lover
shar pei lover
ROXY


Όνομα σκύλου ή σκύλων : PH
Νομός-Περιοχη : Athens
Ηλικία : 50
Registration date : 26/01/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 817
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:14 am

sardistania έγραψε:
και φτου και απ'ολα λεω μην το συζητας!εγω πανικοβαλομαι με κατι τετοια...
και να ψαξεις εγγυηση δεν σου δινει κανεις..γενικα οποιος περνει αποφαση να παρει σαρπει πρεπει να το εχει σκεφτει πολυ καλα γιατι θελει και πολλα λεφτα η φροντιδα τους..
μια φορα ενας φιλος φιλου στο facebook που ειδε τον γκαρυ μου με ρωτησε σχετικα με την φυλη γιατι ηθελε και αυτος ιδιο με το σκεπτικο που φανταζομαι οι περισσοτεροι περνουν σαρπει...τι ομορφη φατσουλα!οταν του ειπα τα ελαχιστα προβληματα που ειχα αντιμετωπισει εγω αλλα και καποια χαρακτηριστηκα της φυλης αλλαξε γνωμη και ειπε θα παρει καποια αλλη ρατσα που ουτε θυμαμαι!!

Eδω θα δαιφωνησω... δεν ειναι τα σαρ πει φυλη με προβληματα.... προβληματα υπαρχουν σε ΟΛΕΣ τις φυλες σκυλων. Υπαρχει αυτη αποψη για τα σαρ πέι γιατι ηρθαν σκυλια στη χωρα μας 3ης - 4ης ποιοτητας (sorry αν μιλαω λες και ενα πορτοκαλια αλλα εται ακριβως γινεται η επιλογη)... με αποτελεσμα να γεμησουμε με προβληματικα σκυλια απο θεμα υγειας και συμπεριφορας. Σε αυτη την λουμπα εχουν πεσει και οι κτηνιατροι. Εγω τα προβληματα που εχω αντιμετοπησει ειναι κατα 90% τα προβληματα που θα μπορουσα να ειχα με οποιαδηποε αλλη φυλη... πχ: ξερετε ποσες φυλες παρουσιαζουν εντροπιο? ενα απλο search στο internet θα σας αφησει αφωνους πχ: eye entropion dog breeds ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Entropion . Aν προσεχει καποιος τι σκυλια ζευγαρωνει κατα 70% δεν θα εχει προβλημα το υπολοιπο 30% το αφηνω στον Θεο. Προβληματα υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ.... αλεργιες τα Terrie... δυσπαλασίες τα μεγαλωσωμα κτλ...

Εγγυηση κανενας δεν μπορει να δωσει... μιλαμε για ζωντανο οργανισμο... οχι αυτοκινητο... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sharpeilovers.forumakers.com
katertsi
nano shar pei
nano shar pei
katertsi


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Kon
Νομός-Περιοχη : Δάφνη
Ηλικία : 43
Registration date : 31/12/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:17 am

ευχαριστουμε πολυ!!!! I love you I love you

νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο!μάλλον όλοι εδω μέσα τ αέχουμε ταράξει στο ζούληγμα!!! μα πως να αντισταθείς σ΄αυτά τα μούτρα?
κατι σε φώκια να πω? σε ιποπόταμο? εγω πάντως τα έχω ταράξει τα "ζαμπονάκια" του!!! έχει αξιαγάπητο χαρακτήρα και με αυτο το μουτράκι δεν μπορώ να του αντισταθώ ούτε όταν έχω τις μαύρες μου!!μόνο αυτος μου φτιάχνει έτσι τη διάθεση! I love you I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:22 am

δεν λεω πως και αλλες φυλες δεν εχουν προβληματα απλα υπαρχουν καποιες που ειναι πιο ανθεκτικες.
τα σαρπει ειναι απο τα ευαισθητα σκυλια και συμφωνω με σενα για τον λογο που γινετε αυτο επειδη οπως πολυ καλα ειπες γεμισαμε με σκυλια που ειχαν προβληματα και αναπαραχθηκαν..
για μενα προσωπικα που δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα αυτο ειναι μια αποδειξη πως δεν ειναι η ρατσα προβληματικη γενικα αλλα αυτο που λεω ειναι πως φοβαμαι να παρω δευτερο με τοσα που ακουω...
καποτε λεγαμε να ζευγαρωσουμε τον δικο μας και να παρουμε ενα παιδι του αλλα και αυτο πλεον ξερω πως δεν ειναι καλο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katertsi
nano shar pei
nano shar pei
katertsi


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Kon
Νομός-Περιοχη : Δάφνη
Ηλικία : 43
Registration date : 31/12/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:24 am

πολύ σωστα!κάθε φυλή έχει τα δικά της...
εντομεταξύ, αν δεν κάνω λάθος το πρώτο στη λίστα με τις αλεργίες πρέπει να είναι το westie και μετα το golden retriever ...κατι τέτοιο
άλλος έχει το όνομα και άλλος έχει τη χάρη! :p
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROXY
shar pei lover
shar pei lover
ROXY


Όνομα σκύλου ή σκύλων : PH
Νομός-Περιοχη : Athens
Ηλικία : 50
Registration date : 26/01/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 817
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:31 am

ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ! Τα Retriever - Cocker κα εχουν PRA (μια ασθενια που τυφλωνονται οταν μεγαλωσουν)... και πρεπει οι σκυλοι να ελεχνονται και να μη ζευγαρωνουν εμεις τουλαχιστον αν χρειαστει κανουμε μια επεμβαση και τερμα αυτα μαυρο σκοταδι...
Τα Cocker αν δεν εχει προσεχθει η αναπαραγωγη εχουν το συνδρομο αιφνιδιας επιθετικοτητας βλ. http://www.koh.gr/article05.php ειναι φοβερο τι μπορει να συμβει....
Απλα στην Ελλαδα δεν γνωριζουμε απο εκει ξεκινανε ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sharpeilovers.forumakers.com
μιμα
mini shar pei
mini shar pei
μιμα


Όνομα σκύλου ή σκύλων : μονα
Νομός-Περιοχη : patra
Ηλικία : 35
Registration date : 30/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 142
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:49 am

thanks για τις συμβουλες!!τη μικρη μου μονα τη λενε! bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:52 am

αχ ναι σορρυ! μπερδευτικα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROXY
shar pei lover
shar pei lover
ROXY


Όνομα σκύλου ή σκύλων : PH
Νομός-Περιοχη : Athens
Ηλικία : 50
Registration date : 26/01/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 817
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:53 am

Κοριτσια και εγω μπερδεφτικα!!! για τα προβληματα στις φυλες λεγαμε και?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sharpeilovers.forumakers.com
μιμα
mini shar pei
mini shar pei
μιμα


Όνομα σκύλου ή σκύλων : μονα
Νομός-Περιοχη : patra
Ηλικία : 35
Registration date : 30/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 142
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:54 am

οκ!περαστικα σας!παιζο Rolling Eyes υν πολλα σαρπει στην καβαλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:57 am

εγω μονο ενα εχω πετυχει στον δρομο και αυτο πριν κανα 2 χρονια!
εχει 2 μελη εδω απο καβαλα αλλα δεν υπαρχει τροπος να επικοινωνησω δυστηχως!!και δεν φαινετε να μπαινουν κι ολας..

οποτε εχουμε αρκεστη να παιζουμε με ενα κουταβι που το πεταξανε στην γειτονια μας και το φροντιζουμε εμεις!!χεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μιμα
mini shar pei
mini shar pei
μιμα


Όνομα σκύλου ή σκύλων : μονα
Νομός-Περιοχη : patra
Ηλικία : 35
Registration date : 30/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 142
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Απρ 24, 2010 12:59 am

οκ!δικιο εχεις ας μην πηδαμε απο το ενα θεμα στο αλλο και γινει μπαχαλο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ειρηνη
shar pei lover
shar pei lover
Ειρηνη


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Φωντας & Σοκο
Νομός-Περιοχη : Θρακομακεδονες
Ηλικία : 44
Registration date : 14/02/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 877
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ Απρ 26, 2010 11:07 am

katertsi έγραψε:
αυτό που λέει ο Πάνος με την τροφή θα εκπλαγεις με το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει....η τροφή μπορει να επιρεάσει πολύ το τρίχωμα το πεπτικό σύστημα την ευαισθησία στα δερματικά....αν δεν βρεις ποια της ταιριάζει μπορεί να σου κάνει διάφορες διαταραχές...εγω παιδέυτικα πολύ μέχρι να καταλήξω στη Royal και δεν προκειτε να την αλλάξω ποτέ! Τα shar pei έχουν συγκεκριμένες ανάγκες σε πρωτεϊνες γι αυτό και κάποιες που θεωρούντε τοπ όπως η acana δεν κάνουν για τη φυλή...η Λίλα ξέρει να στα πει καλύτερα
παντως εγώ μόλις βρήκα αυτή που του ταίριαξε ...τέλος οι τρυπούλες, τέλος τα στομαχικά, τέλος τα κόκκινα εξανθήματα στην κοιλίτσα, τέλος οι πρησμένες μασχάλες, τέλος οι "αλεργίες" στις πατούσες και οι "θεραπίες" με κορτιζονούχες αλοιφές, τέλος η έντονη μυρωδια του τριχώματος ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ!!!
δε νομίζω να είναι τυχαίο...πολλά πράγματα εξαρτώντε από τη σωστή διατροφη!

ευχομαι περαστικά στην κούκλα σου ! Smile

Αλλαξε αμεσως την Pro Plan! Την εδινα και εγω στον Φωντα πριν απο αρκετα χρονια και χειροτερη τροφη δεν
ειχα ξαναδοκιμασει. Και αρκετα ακριβη για την ποιοτητα που προσφερει. Στα ιδια περιπου χρηματα ειναι
και η Royal Canin medium, αλλα σαφεστατα πολυ καλυτερη ποιοτητα. Θα δεις μεγαλη διαφορα!
Τωρα οσον αφορα την Acana εγω δινω στα σκυλια μου πανω απο ενα χρονο και δεν εχω ατιμετωπισει κανενα
προβλημα. Ισα ισα , που το τριχωμα ειναι γυαλιστερο, τα κακα καλοσχηματισμενα, εχουνε κοψει και τα πολλα
προυτς, που ψοφαγα, γενικα εχω δει μια βελτιωση.
οσον αφορα τυωρα το θεμα πρωτεινης εχω διαλεξει την Acana Lamb & Apple με 27% πρωτεινη, ενω η royal ειχε 26%.
Σχεδον καθολου διαφορα απο μα πρωτεινης και ταιριαξε και καλυτερα στα δικα μου.

Τωρα οσον αφορα τα προβληματα υγειας των sharpei δυστυχως παιζει πολυ σημαντικο ρολο και το κληρονομικο.
Οταν τα pet shops φερνουν ανεξελεγκτα κουταβια απο ενας Θεος ξερει τι εκτροφεια του εξωτερικου, σε
αθλιες συνθηκες, πολλες φορες προιοντα αιμομυξιας τοτε αυτος που την πληρωνει ειμαστε εμεις. Γι αυτο πρεπει
να εχουμε την σωστη ενημερωση, να κανουμε ερευνα αγορας και ποτε μα ποτε να μην παιρνουμε σκυλια
απο μαγαζια! Παντα απο Εκτροφεα! Ετσι ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες σοβαρων ασθενειων, σκυλια κοινωνικοποιημενα,
με καλυτερο χαρακτηρα εφοσον εχουν μεγαλωσει σε ενα υγιες περιβαλλον και οπως λενε ολοι και οι εκπαιδευτες ποτε
δεν παιρνουμε κουταβι απο την μαμα του και τα αδερφια του μικροτερο απο επταα βδομαδων. Και στα pet shop τα δινουν
στην καλυτερη 30 ημερων. Απανθρωπο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μιμα
mini shar pei
mini shar pei
μιμα


Όνομα σκύλου ή σκύλων : μονα
Νομός-Περιοχη : patra
Ηλικία : 35
Registration date : 30/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 142
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ Απρ 26, 2010 1:41 pm

εχεις δικιο ειρηνη μου!!θα την αλλαξω την τροφη ετσι κ αλλιως δεν της αρεσει!θα παρω τη royal κ βλεπουμε!αν τελειωσει ποτε το τσουβαλι μας..ειναι κ 15 κιλο...κ δεν σκοπευω να το πεταξω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ειρηνη
shar pei lover
shar pei lover
Ειρηνη


Όνομα σκύλου ή σκύλων : Φωντας & Σοκο
Νομός-Περιοχη : Θρακομακεδονες
Ηλικία : 44
Registration date : 14/02/2008
Αριθμός μηνυμάτων : 877
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ Απρ 26, 2010 2:04 pm

Οχι μην το πεταξεις! Ειναι κριμα! Απλα να εχεις στο νου σου οτι η αλλαγη πρεπει να ειναι σταδιακη απο την Proplan σε Royal Medium οχι μπαμ και κατω γιατι θα σου κανει διαρροιες.
Δηλαδη αν της δινεις τωρα ενα δοσομετρητη pro Plan πριν της την αλλαξεις θα της βαζεις 3/4 Proplan και 1/4
Royal. Μετα απο μια βδομαδα μισο απο την μια μισο απο την αλλη, μετα παλι απο μια βδομαδα
3/4 Royal και 1/4 Pro Plan και μετα θα τρωει μονο Royal. Ισως για αρχη μεχρι να στην συνηθισει να
σου κανει μερικες διαρροιες. Θα πρεπει να περασει τουλαχιστον ενας μηνας που θα τρωει μονο Royal
για να καταλαβεις αν της ταιριαζει η οχι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μιμα
mini shar pei
mini shar pei
μιμα


Όνομα σκύλου ή σκύλων : μονα
Νομός-Περιοχη : patra
Ηλικία : 35
Registration date : 30/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 142
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΔευ Απρ 26, 2010 5:33 pm

οκ!για σκετη δεν το συζητω δεν την τρωει ποτε την ξηρα..παντα θελει κ κατι αλλο μεσα..στα δικα μας ομως τα φαγητα ειμαστε πρωτες! Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sardistania
nano shar pei
nano shar pei
sardistania


Όνομα σκύλου ή σκύλων : gary
Νομός-Περιοχη : kavala
Ηλικία : 41
Registration date : 29/03/2010
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Reputation : 0

Απορία.... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορία....   Απορία.... - Σελίδα 3 EmptyΤρι Απρ 27, 2010 10:31 pm

πρεπει να τις κοψεις ΕΝΤΕΛΩΣ τα δικα μας φαγητα..εμεις οποτε δινουμε λιχουδιες απο τα δικα μας σταματαει να τρωει την ξηρα και ετσι τωρα οσο και να ζηταει και να παρακαλαει δεν περνει ΤΙΠΟΤΑ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απορία....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
shar pei - σαρ πέι greek forum :: ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ :: ΠΡΟΤΥΠΟ SHAR PEI - 309 FCI !!!-
Μετάβαση σε: